Zgodnie ustawą z dnia 31 marca 2020 r. o zmianie ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych oraz niektórych innych ustaw „w okresie stanu zagrożenia epidemicznego lub stanu epidemii ogłoszonego z powodu COVID bieg terminów procesowych i sądowych nie rozpoczyna się, a rozpoczęty ulega zawieszeniu na ten okres”. Co ciekawe, ustawodawca w toku prac legislacyjnych nie dostrzegł błędu dotyczącego nazwy jednostki chorobowej, w której zabrakło liczby 19. Zgodnie bowiem z art. 2 ust. 1 ustawy z dnia 2 marca 2020 r. o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych przepisy ustawy stosuje się do zakażeń i choroby zakaźnej wywołanej wirusem SARS-CoV-2, zwanej dalej „COVID-19”. (więcej…)
Porady prawne
Najem w czasie epidemii
Ustawą z dnia 31 marca 2020 r. o zmianie ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych oraz niektórych innych ustaw, wprowadzono szereg zmian w dotychczasowym brzmieniu różnorodnych ustaw oraz regulacji prawnych. Ustawodawca, dostrzegając trudną sytuację najemców w czasie wprowadzonego stanu epidemii w Polsce, również i w tej materii wprowadził nowe rozwiązania. (więcej…)
Odprawa emerytalna dla pracowników Wojskowych Jednostek Organizacyjnych Sfery Budżetowej.
Każdemu pracownikowi po zakończeniu aktywności zawodowej, stosownie do art. 921 § 1 k.p., przysługuje uprawnienie (od ostatniego pracodawcy) do otrzymania odprawy pieniężnej w wysokości jednomiesięcznego wynagrodzenia, zwanego potocznie odprawą emerytalną. (więcej…)
Jazda po alkoholu – co warto wiedzieć?
Jazda po alkoholu to w naszym kraju ogromny problem,najlepiej świadczą o tym policyjne statystyki, w których wykroczenia i przestępstwa popełnione przez kierowców jadących „na podwójnym gazie” wciąż stanowią spory odsetek. Zaostrzone w maju 2015 roku kary za jazdę po alkoholu nieco poprawiły sytuację, jednak wielu kierujących nie do końca zdaje sobie sprawę z tego, co im tak naprawdę grozi za prowadzenie pojazdu pod wpływem alkoholu. Dziś spróbujemy przybliżyć ten temat naszym Czytelnikom. (więcej…)
Postępowanie upominawcze – najważniejsze informacje
Postępowanie upominawcze należy do postępowań odrębnych w procesach cywilnych. Zasadniczym celem takiego postępowania jest możliwie najszybsze uzyskanie przez wierzyciela tytułu egzekucyjnego wobec dłużnika, przy czym sprawa musi dotyczyć roszczenia pieniężnego, które nie jest kwestionowane przez dłużnika. (więcej…)
Najważniejsze informacje o postępowaniu nakazowym
Z postępowaniem nakazowym najczęściej mamy do czynienia w sprawach cywilnych – jest to rodzaj postępowania odrębnego w tego typu sprawach. To jednak nie jedyny rodzaj spraw, w których postępowanie nakazowe bywa stosowane. Jeśli sprawa karna nie wymaga przeprowadzenia rozprawy, a czyn zabroniony jest zagrożony karą ograniczenia wolności albo grzywny, wtedy może zostać wydany wyrok nakazowy w postępowaniu karnym. Poniżej przedstawiamy dokładniejsze informacje na temat postępowania nakazowego w sprawach cywilnych i karnych. (więcej…)
Jak skutecznie wnieść apelację od wyroku?
Wyroki wydawane przez sądy nie zawsze są satysfakcjonujące dla którejś ze stron postępowania, dlatego też na gruncie polskiego prawa istnieje możliwość odwołania się od wyroku za pomocą apelacji. Warto jednak pamiętać, że aby apelacja była skuteczna, należy złożyć ją w określonym terminie i z zachowaniem wszelkich wymogów formalnych – to szczególnie ważne w kontekście faktu, iż terminy na wniesienie apelacji są z reguły dość krótkie. (więcej…)
Pozew o przywrócenie do pracy – podstawowe informacje
Pracownik, który został niesłusznie zwolniony z pracy, może domagać się od pracodawcy nie tylko odszkodowania za okres pozostawania bez pracy, ale również złożyć pozew o orzeczenie bezskuteczności wypowiedzenia lub pozew o przywrócenie do pracy. Każde z powyższych roszczeń cechuje się własną specyfiką i określonymi wymaganiami, które muszą zostać spełnione, by złożony pozew mógł zostać uznany za ważny. Dziś przyjrzymy się nieco bliżej ostatniej z wymienionych możliwości i wskażemy, jak prawidłowo sporządzić pozew o przywrócenie do pracy. (więcej…)
Zmiany w programie 500+
Ustawą z dnia 7 lipca 2017 r. o zmianie niektórych ustaw związanych z systemami wsparcia rodzin (Dz. U. z dnia 26 lipca 2017 r.), która weszła w życie z dniem 1 sierpnia 2017 r. w programie „500 plus” nastąpiło kilka zmian, w tym jedna bardzo istotna dla rodziców samotnie wychowujących dziecko. (więcej…)
Jak skutecznie podzielić majątek po rozwodzie?
Według najnowszych dostępnych statystyk w samym tylko 2016 roku sądy w Polsce orzekły aż 64 tysiące rozwodów, co oznacza, że średnio ponad 30% zawieranych małżeństw się rozpada. Siłą rzeczy towarzyszą temu duże emocje związane nie tylko z samą sytuacją – bardzo dużym problemem jest w wielu przypadkach podział majątku wspólnego po rozwodzie. (więcej…)